Au fost vizite din data de 01.12.2006

Rossenberg Alfred

Reclama TV Vocea Romaniei

Home »

Polo: România a făcut un pas mare spre Campionatul European, după 18-7 în barajul cu Marea Britanie

Naționala de polo pe apă a României a surclasat formația Marii Britanii cu scorul de 18-7 (3-2, 4-2, 6-2, 5-1), sâmbătă, în Bazinul Steaua din București, în prima manșă a barajului pentru Campionatul European de anul acesta, de la Budapesta.

Tricolorii au deschis scorul, dar britanicii, antrenați de fostul internațional român Andrei Iosep, au reușit să întoarcă scorul (1-2) și au jucat de la egal la egal cu echipa noastră în primul sfert, încheiat, totuși, în avantaj de România (3-2). Jucătorii pregătiți de sârbul Dejan Stanojevic au avut o revenire puternică și au înscris de cinci ori la rând, scorul ajungând în sfertul secund la 6-2. Oaspeții au încercat să mențină un scor strâns, dar în sfertul al treilea au dat semne că cedează pas cu pas, iar diferența de pe tabela de marcaj a luat proporții. Cel mai bun jucător al partidei a fost Nicu Diaconu, autor a 6 goluri.

Grație acestei victorii la 11 goluri, tricolorii au făcut un pas important spre turneul final al Campionatului European 2014 (14-27 iulie), returul de la Sunderland (1 martie) părând o simplă formalitate.

Pentru România au marcat: Nicu Diaconu — 6 goluri, Daniel Teohari — 3, Cosmin Radu — 2, Alex Matei — 2, Tiberiu Negrean — 1, Andrei Crețu — 1, Alex Ghiban — 1, Andrei Bușilă — 1, Ramiro Georgescu — 1. Pentru oaspeți au înscris Joe O'Regan — 3 goluri, Jack Waller — 2, Ciaran James — 2.

AGERPRES (editor: Mihai Țenea)