Rossenberg Alfred

Reclama TV Vocea Romaniei

Home »

ȘTIRILE DIMINEȚII - SPORT - 17 FEBRUARIE

Jucătoarea română Simona Halep, cap de serie 7, a câștigat duminică turneul de tenis de la Doha (Qatar), dotat cu premii de 2.440.070 dolari, după ce a învins-o în finală pe germanca Angelique Kerber (cap de serie 6) cu 6-2, 6-3.

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, care a câștigat duminică turneul WTA de la Doha, a declarat după ce a învins-o pe Angelique Kerber cu 6-2, 6-3 în ultimul act că nu credea că va ajunge în finala competiției din capitala Qatarului. "Mă simt foarte, foarte bine. Sunt foarte fericită că am câștigat acest turneu. E ceva extraordinar pentru mine, pentru că atunci când am venit aici nu credeam că pot ajunge în finală sau să o câștig. Este cel mai important turneu câștigat de mine. A fost ceva incredibil'', a declarat Halep după finală, potrivit site-ului WTA.

* Câștigătorii celei de-a 23-a ediții a Cupei de Cristal, trofeu care răsplătește cele mai bune performanțe, la masculin, respectiv, feminin înregistrate în Campionatele naționale de atletism în sală, sunt anul acesta triplusaltistul Marian Oprea, învingător cu 17,30 m, rezultat care i-a adus 1.188 puncte, și, respectiv, săritoare în lungime Alina Rotaru, campioană națională de senioare cu 6,68 m (1.134 puncte).

* ASC Corona Brașov a învins pe Dab.Docler, liderul Ligii MOL la hochei pe gheață, cu scorul de 5-3 (1-2, 4-0, 0-1), duminică, pe teren propriu, după ce pierduse vineri, tot acasă, cu Miskolci Jegesmedvék.

* HCM Constanța a terminat la egalitate cu formația franceză Chambery Savoie Handball, scor 29-29 (14-14), duminică, în deplasare, într-un meci din Grupa D a Cupei EHF la handbal masculin.

* Progym Gheorgheni a învins pe Steaua București cu scorul de 3-2 (1-1, 1-1, 0-0, 0-0, 1-0), după șuturile de departajare, duminică, pe Patinoarul Dunărea din Galați, în Campionatul Național de hochei pe gheață.

* Steaua CSM Eximbank a învins pe BC Timișoara cu scorul de 83-69 (20-17, 14-16, 27-13, 22-23), duminică, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 18-a a Ligii Naționale de baschet masculin.

* Echipajul Rusia 1, format din pilotul Aleksandr Zubkov și Alexei Voevoda, conduce în clasamentul probei masculine de bob-2 la Jocurile Olimpice de iarnă de la Soci, duminică seara, după primele două manșe, în timp ce românii Nicolae Istrate și Florin Crăciun se află pe locul 18.

* Germania ocupă în continuare primul loc în clasamentul pe medalii, duminică seara, după a noua zi de competiții la Jocurile Olimpice de iarnă de la Soci (Rusia) și 55 de finale. Germania are șapte medalii de aur, trei de argint și două de bronz, devansând Olanda (5-5-7), Norvegia (5-3-6) etc.

* Olanda a reușit o triplă în proba feminină de 1.500 m la patinaj viteză, desfășurată duminică la Soci în cadrul Jocurilor Olimpice 2014 de iarnă, cu Jorien ter Mors plasată pe cea mai înaltă treaptă a podiumului cu un nou record olimpic — 1min53sec51/100. Jorien ter Mors, 24 ani, a fost urmată în clasament de conaționalele sale Irene Wust — 1min54sec09/100 și Charlotte van Beek — 1min54sec54/100.

AGERPRES (editor: Mihai Țenea)